Zöld Akciócsoport

Zöld Akciócsoport

Akkugyár, zöld témák - A Zöld Akciócsoport kérdései, véleménynyilvánítása a közmeghallgatáson 2024

2024. június 29. - Zöld Akciócsoport Nyíregyháza

A 2024. június 27-én tartott közgyűlés olyan témákat is tárgyalt, melyek újabb zöldterületek csökkenését, a városi fák sorsát, az akkugyár, akkuipari park kiépítését szolgáló intézkedéseket, az óvárosi élet jelentős változását is érintették. Ezekhez a témákhoz tettük fel kérdéseinket. Emellett a 2023. évi környezetvédelmi- környezetgazdálkodási beszámoló  és a 2024. évre szóló terv lakossági véleményezését, javaslatok tételét és kérdések feltevését is fontosnak tartottuk. Alaposan tanulmányoztuk az ezekhez kapcsolódó előterjesztéseket, közösen megvitattuk és összeállítottuk felszólalásunkat. Itt olvasható: https://docs.google.com/document/d/1zyzoUbahkaIWANfvP8olMFni4DF2WSPNzjMvTEgu6JU/edit

Meglepő számunkra továbbra is, ahogyan egyes városvezetők, képviselők hozzáállnak lakosok közügyekről szóló véleménynyilvánításához, közügyeket szolgáló önkéntes munkájához. Voltak képviselők, akik telefonoztak,  "tereferéztek", míg a lakosok felszólaltak. Megtapasztaltuk újra, hogy voltak, akik kérdéseinket támadásnak vették, lekezelő bánásmódot tanúsítottak; a civilek szakmai hozzáértését, felkészültségét megkérdőjelezték, tiszteletlenséget mutattak a civilek felé.

Az eltűnő fasorokra, csökkenő zöldfelületekre reagálva Polgármester Úr megjegyezte : "Én kezdeményeztem, hogy végre rendezett fasorok legyenek a városban, ne az legyen, hogy egy utcában 8-10 féle fa van, hanem legyen szép egyforma végre." A fasorok létesítését nagyon kedvező döntésnek tartjuk, de felhívjuk a vezetés figyelmét, hogy a környezeti rendszerek stabilitásának alapja a biodiverzitás. Az azonos fafajok várhatóan egyidőben kerülnek kivágásra, ezzel újabb 5-10 évre megszűnik a fasor az új csemeték felnövekedésekor, valamint a betegségek is jobban terjednek az azonos fajok között.

  Az egyre gyakoribb hirtelen lezúduló csapadék miatt a város egyre több részén tapasztalható özönvízszerű vízmosás, melynek kialakulását a burkolt, térkövezett felületek felerősítik. A Zöld Akciócsoport tagjaként              Dr. Makádi Marianna talajbiológus, mint önkéntesünk felszólalt arról, hogy a csapadékkal kapcsolatos problémákat jelentősen csökkentenék a növényekkel borított talajfelszínek és vízelvezető árkok, mert a szárazföldek legjelentősebb víztározója a talaj. Ezzel ráadásul a város területén tarthatnánk az egyébként számunkra elvesző csapadékot.

Erre Polgármester Úr így válaszolt: "Ez egy nagyon komplex probléma, amivel kapcsolatban nem várható el, hogy egy egyszerű civil a téma szakmai mélységének (sic!) ismerete nélkül tudjon megnyilvánulni." “Nem mi burkolunk, hanem a lakosok, akik nem tartják be a szabályokat.” Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a “civilek” véleménye nem egyenlő a szakmaiságot nélkülöző kritikákkal.

Felszólaltunk az akkumulátorgyárral kapcsolatban is:

“Az akkumulátorgyárat, akkumulátoripari központot túl kockázatosnak tartjuk kiépíteni Nyíregyháza  és környékének lakossága, a jövő nemzedéke szempontjából: egészségünk, élelembiztonságunk, talajvédelmünk, vízvédelmünk, levegővédelmünk, természetvédelmünk  szempontjából. A monitoringrendszert, a tervezett gazdasági előnyöket nem érezzük garanciának az életfeltételek hosszú távú biztonságának biztosítására.

Hogyan teljesülhet, hogy a természetet, mint alaprendszert, melyen az összes többi életfeltételünk múlik, jobb állapotba hozzuk 2030-ra, 2050-re készült fenntarthatósági tervekkel, miközben akkumukátorgyárat,- ipart építünk itt, városunkban?” Erre is a szakmai anyagok nem megfelelő, nem alapos ismeretét, a fekete-fehér látásmódot rótta fel nekünk Polgármester Úr a válaszában. Végül konstruktív megbeszélést ajánlott a felvetett problémákkal kapcsolatban. Válaszunkban jeleztük, hogy várjuk a meghívót.

Az óvárosi lakók képviseletében felszólalók a városrész arculatvesztésén és az ingatlanok értékcsökkenésén túl a szaporodó társasházakkal járó környezetpusztításról, gyors iramban növő burkolt felületek ökológiai hatásairól is beszéltek. Évek óta tartó tárgyalásokkal, fórumokkal, beadványokkal a hátuk mögött semmi eredményt nem tapasztalnak, a lakóközösség problémái ellenére további 30 lakásos társasházakra adtak ki építési engedélyt.

A felszólalásra a főépítész asszony röviden reagált:

“Az engedélyek kiadása a központi szabályzásnak megfelelő, az itt élőknek ezt el kell fogadni.” Vagyis, a jogszabályzás helyi hiányosságai sérthetik az itt élők egészséges élethez való jogait. A szabályokat az önkormányzat hozza, és jó lenne, ha, mint a polgárok által választott testület, a polgárok érdekeit helyeznék előtérbe a rendeletek megalkotása során, akár a konstruktív együttműködések segítségével is.

Sajnos, sem a kulturális örökségek, sem a természeti örökségek, sem a lakosok kérése, aggodalma, sem a beépítettség következményei, ökológiai veszteségei nincsenek fókuszban, de ennek szándéka sem mutatkozik.

Nagy örömmel fogadtuk az E-misszió Egyesület elnökének felszólalását is a közmeghallgatáson a nyíregyházi akkumulátorgyárral kapcsolatban. Elhangzott, hogy tudományos felmérésükben nemet mondott a nyíregyházi lakosság az akkumulátorgyárra. Az egyesület a monitoringrendszerrel kapcsolatban tett fel még kérdést. Az E-misszió Egyesület elnöke ismertette, hogy több alkalommal az információhoz való joggal élve  levélben fordultak a polgármesterhez és a képviselőtestülethez, de két képviselőt kivéve azokra senki más nem válaszolt. A felszólalásra Dr. Podlovics Roland reagált. Bár újabb információkat nem tudtunk meg az akkumulátorgyárral kapcsolatos kérdéseket illetően, alpolgármester úr ajánlotta a Nyíregyházi Naplót figyelemmel kísérni, mert meglátása szerint a lakosság rendelkezésére álló adatokat folyamatosan közlik.

Végül, de nem utolsó sorban büszkék vagyunk  önkéntesünk, Fekete Éva közösségeket építő, fejlesztő szakember, fenntarthatósági menedzser magánemberként  tartott beszédére. Köszönetet mondott azoknak a képviselőknek, akik a zöld, fenntarthatósági ügyekre nyitottak voltak, támogatták, nem akadályozták az ilyen jellegű civil kezdeményezéseket. Emellett új politikai kultúra honosítására kérte fel az újonnan megválasztott testületet, a városvezetőket: minden döntésükkor tartsák fókuszban, hogy “ a teremtett világ kincseire, a vízre, a földre, a levegőre és a zöld értékekre, mint kölcsön kapott kincsre gondoljanak, melyet őrizni kell, míg következő gazdáik felcseperednek és magukra úgy gondoljanak, mint azokra, akiket felhatalmaztak azzal, hogy e felett a kincs felett őrködjenek.”

forras_nyiregyhaza_hu.jpg

                                                                                                                                                 Forrás: nyiregyhaza.hu




A bejegyzés trackback címe:

https://zoldakciocsoport.blog.hu/api/trackback/id/tr2518437629

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása